Všestrannost a využití nůžek

Square

Nůžky jsou nepostradatelnou součásti výbavy každé domácnosti. Jsou určeny k dělení jakéhokoli spíše tenkého materiálu, jako je papír, látka, kůže nebo i plech. Jejich objev je poměrně historickou událostí. Nůžky byly pravděpodobně vynalezeny v Egyptě, a to už roku 1500 př. n. l. Tehdy šlo ještě o nůžky pružinové, které se výrazně liší od těch dnešních. Pružinové nůžky jsou vyrobeny tak, že jejich čepele jsou spojeny přes pružinu a ta v případě deformace zajistí pohyb čepelí. Současné nůžky, kterým se říká také otočné, vyrobili Římani okolo roku 1oo n. l. Ještě dlouho si pak ale tento objev musel počkat, než byl vyráběn sériově z lité kalené oceli.

nůžky do šití

Do této aktivity se pustil až Robert Hinchliffe v Londýně roku 1761. Tyto moderní nůžky se mohou nazývat také otočné, jelikož jejich čepele jsou spojeny přes otočný čep. Existují také další, různé principy, na kterých nůžky fungují, ale ty nejsou tak často využívány. Každý typ nůžek se něčím liší. Některé mají čepele hladké a rovné, jiné je mají s různými zoubky. Typické jsou nůžky kancelářské na papír, ale v domácnosti jsou také běžně k nalezení ostřejší nůžky krejčovské určené ke stříhání různých látek a textilií. Zvláštní jsou pak nůžky manikurní nebo kadeřnické. Nástroje, který už téměř nepřipomíná nůžky, ale fungují na stejném principu jsou využívány ve zdravotnictví. Zahradní nůžky jsou opatřeny také pružinkou, která je drží otevřené, a pojistkou pro větší bezpečnost. Zajímavým zapomenutým typem jsou nůžky pro zkrácení knotu svíčky, tak zvaný štipec nebo kratiknot.

nůžky ozdobné

S nůžkami se učí děti pracovat již ve školce a jde o nástroj, který má všestranné využití. Měly by být doma vždy po ruce, ať už potřebujete klasicky rozstříhat papír, zkrátit si nehty nebo byste je využili v kuchyni na maso. Proto pokud nějaké zrovna sháníte, rychle a snadno vyberete mezi nožířským zbožím Prima-obchod.cz.