Když se utrácení stane závislostí

Square

Dnešní dobu lze z určitého úhlu pohledu charakterizovat slovy stres a konzumerismus. I z tohoto důvodu se stále častěji setkáváme s novými nemocemi a psychickými poruchami. Jednou z nich je i závislost na nakupování, zvaná oniománie neboli shopaholismus. Vyznačuje se chorobnou touhou nakupovat, a ačkoliv může fakt, že je někdo závislý na nakupování, zpočátku působit poněkud směšně, následky shopaholismu mohou být skutečně zničující. Nezřídka se stává, že se shopaholik zadluží a upadá do existenčních potíží.
 modrá kreditka
Shopaholismem aktuálně trpí asi 5 – 10 % celkové populace, přičemž drtivě převládají ženy. Za vznikem této závislosti stojí především nízké sebevědomí, které si shopaholik snaží zvednout nakupováním nových věcí. U žen se obvykle jedná o oblečení, kosmetiku či různé kosmetické pomůcky. U mužů zase o typicky mužské předměty, jako jsou například různé zbraně.
 
Nakupování závislým přináší pocity uvolnění i vzrušení. Jakmile však tyto emoce pominou, dostaví se pocity špatného svědomí, vzteku, hlubokého smutku či apatie. K nakupování se tito lidé zpravidla uchylují ve stresových situacích, snaží se jím zahnat úzkosti a vyplnit jakousi prázdnotu, kterou pociťují.
 
Následky oniománie jsou nejen dluhy a často i osobní bankrot, ale také špatné vztahy s rodinou a přáteli. A to především kvůli hádkám a výčitkám, vznikajícím kvůli nakupování zbytečností. Shopaholici svůj problém zpravidla tají a často lžou například o cenách koupených věcí.
 nákupní taška

Máte-li pocit, že byste tento problém mohli mít, dodržujte následující:

 
●       Před odchodem na nákupy je vhodné si napsat nákupní seznam a striktně se jej držet.
●       Důležité je také nenechat se zlákat slevami a výprodeji – pokud danou věc nepotřebujete, neutrácejte za ni ani tehdy, když je levnější než obvykle.
●       Mějte přehled o své finanční situaci a nenakupujte více, než si skutečně můžete dovolit.
●       Najděte si koníček, jenž vás bude uspokojovat, a který budete provozovat místo nákupů.
●       Jdete-li ven, neberte si s sebou platební kartu, pouze hotovost, kterou využijete jen na to, co skutečně potřebujete. Ideální je také nevlastnit kreditní kartu, jež umožňuje utrácet ,,na dluh".
●       Nejdůležitější je však nebát se požádat o pomoc odborníka.Pokud cítíte, že svou závislost svépomocí nepřekonáte, navštivte psychologa a svěřte se se svým problémem. Psycholog se pokusí nalézt spouštěč touhy po nakupování a ukáže vám postupy, které vás naučí ovládnout se. Hlavní léčba spočívá v psychoterapii, v jejímž rámci se přistupuje i k relaxačním technikám, které pomohou od stresu a úzkostí, jež poté shopaholik nemusí zahánět nakupováním. Nezbytnou součástí terapie je také práce na zvýšení sebevědomí.