Harry Hole opět na scéně

Square

Existuje řada slavných spojení: Agatha Christie a Hercule Poirot, Raymond Chandler a Philip Marlow, Arthur Conan Doyle a Sherlock Holmes. A teď už i Jo Nesbo a norský detektiv Harry Hole. Ptáte se, kdo jsou oba zač? Tak neváhejte a čtěte dál.
šipka úspěchu
Spisovatel Jo Nesbo se narodil 29. března 1960 v norské metropoli Oslu. Jeho matka se živí jako knihovnice a možná právě po ní zdědil vášeň ke čtení kombinovanou s vypravěčským nadáním. Nicméně to nebylo to, čemu by se chtěl věnovat již od dětství. Jako malý kluk chtěl být fotbalistou, bohužel jeho kariéru v oboru ukončilo zranění kolene.  Byl tedy nucen svou píli zaměřit na vzdělání – vystudoval na vysoké škole ekonomii a stal se burzovním makléřem. Věnoval se též hudbě a se svým bratrem založil rockovou kapelu Di Derre. Nastavené tempo, kdy se pokoušel zkombinovat práci s kapelou, nevydržel a vydal se na odpočinek do Austrálie, kde se rozhodl věnovat psaní detektivních románů.
Jeho stěžejní postavou se stal detektiv Harry Hole, drsný chlapík s absolutně žádným respektem k autoritě, detektiv se sklonem k pití alkoholu. Harry Hole vystupuje jako ústřední postava v již 11 románech, které mají společných několik věcí: jednoslovné názvy a násilí, kterých se muži dopouštějí na ženách. Jsou to romány Netopýr, Švábi, Červenka, Nemesis, Pentagram, Spasitel, Sněhulák, Levhart, Přízrak, Policie a Žízeň, nejnovější dílo spisovatele vydané v tomto roce. Knihy jsou k dostání i v audio verzi s hlasem českého herce, Hynka Čermáka. Na podzim tohoto roku má do kin přijít i premiéra filmu na motivy knihy Sněhulák s Michaelem Fassbenderem v hlavní roli.
psací stroj  a kniha
Jo Nesbo však není jen autorem detektivních příběhů, ale věnuje se též i tvorbě pro děti, tvorbě, kterou věnuje vždy své dceři. Hlavním hrdinou je Doktor Proctor snažící se o nalezení významného objevu.
Nesbova tvorba patří mezi světové bestsellery, je překládána do 35 jazyků v 140 zemích světa.