Emocionální nedostupnost, fenomén dnešní doby, nebo pozůstatek genové výbavy po předcích z doby pravěkých lovců? Těžko říci, kde se tato vlastnost v některých lidech bere, ovšem jde o psychickou poruchu, kterou odborníci rozhodně nedoporučují zanedbávat. Tito lidé bývají zdrojem mnoha nepříjemných zkušeností a životních osudů, a to nejen pro jejich okolí, nýbrž i pro ně samotné.
Emočně nedostupným člověkem nazýváme ženu nebo muže, jež nejsou schopni žít v citovém svazku s druhou osobou. Problém se netýká pouze rodiny, dětí a péče o tento vztah, dělá jim problém společné soužití a empatie, pochopení vnitřního pocitu. Zjednodušíme-li tento model životního stylu, tito lidé nedokážou vroucně milovat. Jsou v podstatě povrchní.
Navenek jsou však nesmírně atraktivní, obvykle se od ostatních výrazně odlišují, mají zajímavé záliby a rozhodně se s nimi na první schůzce nebudete nudit. Bývají okouzlující a podlehnout jejich šarmu je snadné. Nenechte se však mást, emoce kloužou po povrchu a jejich taktikou je vyvolat zpočátku touhu po obdivu a náklonnost, abyste se „chytli na udici“. Zatímco láskyplní lidé mají ze začátku vztahu spíše zábrany a proces seznamování je delší, kdy se navíc projeví všechny vlastnosti obou partnerů, tito lidé „jdou hned na věc“. A to včetně sexu.
Kritika a pohrdání
Pokud ještě nemáte jasno, dalším ukazatelem je pohrdání ostatními. Velice rádi kritizují své předchozí partnery a kolegy na pracovišti a možná vás zarazí i výsměch, který uplatňují vůči lidem kolem sebe, jež považují za méněcenné. Právě pocit nadřazenosti bývá jasným důkazem tohoto způsobu vystupování. Jak se chová k ostatním, tak se bude pravděpodobně chovat i k vám, celý svět je kolem nich jen spotřebním zbožím.
Každý zkušený psycholog vám poradí z takového vztahu vycouvat velmi rychle. Je jen málo těch, kteří si své vlastní problémy emocionálně nedostupného člověka uvědomují, a jsou ochotni se léčit a na sobě zapracovat.