Alimenty – věčný boj o peníze

Square

Vyřešit finance po rozvodu, nějakým rozumným způsobem, to není žádná lehká záležitost. Obzvláště, když se dva dospělí nedokážou domluvit na pravidlech. V České republice žije mnoho neúplných rodin a rodičů samoživitelů. Jedná se jak o muže tak ženy, ačkoliv těch je z pochopitelných důvodů více. Bohužel právě ony nemají snadnou pozici, když se musí starat o děti a bývalý partner, který vydělával podstatně vyšší finanční částku, odešel.
muž a žena zády k sobě.jpg
Žena je odkázaná na tak zvané alimenty na děti, které by jí měly pomoci zvednout rozpočet a uhradit alespoň z části potřeby potomků. O výši výživného se mohou rodiče snadno domluvit předem nebo o tom rozhodne soud. Je zvláštní, jak právě tato finanční oblast dělá z lidí až neuvěřitelné osobnosti, dychtících po penězích, doslova sedřít kůži z druhého partnera, pošpinit ho nebo naopak udělat ze sebe chudinku, která je vlastně hodně chudá a tak by bylo dobré platit co nejmenší částku. Je to smutné, ale bohužel tvrdá realita.

V malé částce procenta se ženy ocitnou v chudobě

Když děti dospějí do pubertálního věku a výživné bylo stanoveno na nějakou minimální hranici, tak se může skutečně tato neúplná rodina pohybovat na hraně chudoby. Zhruba v tomto věku vzrůstají náklady na děti. Bohužel se to stává i v případě, že otec se rozhodne zkrátka nedodržovat pravidelné platby. Poté se hodně špatně hospodaří z nízkého příjmu. Podobná situace může nastat i u otců, kteří mají děti svěřené do péče. Těžko se pak hledá další zaměstnání nebo další možný příjem.  
bankovky české republiky.jpg

Neplacení je trestné

Spory o doplacení výživného, to může být běh na dlouhou trať. Rozdíly ve výši jsou rozdílné, jelikož hlavní roli hraje příjem posuzované osoby, která by se měla aktivně podílet na financování svého potomka, až do určité doby jeho věku. Neplacení alimentů je považováno za trestný čin a za neplnění povinností hrozí neplatící osobě až jeden rok vězení. Nyní se zavedlo opatření, že pokud někdo neplatí, tak může přijít o řidičský průkaz. To neplatiče trochu postrašilo a situace se zlepšila, v platnosti je to pouze rok. Ovšem ostatní stále žijí v nejistotě, možná se také dočkají nějakého příznivého zákona.