Začíná sezóna grilování a pikniků

Square

Při výběru bychom se měli zamyslet, jaký typ grilu bude pro nás ten nejvhodnější. Přece jenom nám bude dělat společnost několik let, když s ním budeme zacházet opatrně.

oheň

Grily rozdělujeme na tři kategorie:

1)      Elektrické – ty se moc na zahrádkách neobjevují, spíš se hodí domů nebo do zimné zahrady. Jejich nevýhodou je to, že musíte mít blízko k zásuvce. Navíc princip přípravy vyžaduje kontakt s pochutinou, pak se spíše jedná o restování.

2)      Plynové – vhodné na venkovní grilování a poslední dobou získávají víc a víc fanoušků.

3)      Na dřevěné uhlí – jsou nejčastější venkovní grily a to také díky pořizovací ceně. Dále pak je zakořeněno mezi lidmi, že jen příprava na dřevě dává masu tu specifickou vůni. Což se ale dá vyvrátit, jelikož grilujeme nad žhavými uhlíky, v tomto případě je dřevo již spálené a ty jeho aromatické látky jsou dávno pryč.

gril

Velikost grilu

Tak to by měla být další věc, kterou bychom si měli promyslet. Jestli budeme grilovat s přáteli nebo máme početnější rodinu, tak asi bude nerozumné investovat do malého grilu. Jestli se pak postavíte ke grilování, tak aby na vás také něco zůstalo, než nasytíte ostatní, kteří budou spokojeně vychutnávat lahodné pamlsky.

Technické podmínky

Není hrnec jako hrnec a stejně tak i materiál je rozdílný na výrobu grilů.  Na co se zaměřit? Rozhodně to nebude cena.

1)      Teplota – potřebujete, aby gril dokázal udržet správnou teplotu, pokud to neumí, maso nebude kvalitně připraveno. Buď bude příliš tuhé, vysušené, anebo spálené napovrch, ale uvnitř syrové. Ideální rozsah teploty by měl být od 110°C do minimálně 300°C, nejvýše do 500°C. Takové požadavky naplňují především plynové kotlové grily.

grilování

2)      Odkapávání šťáv a omastku – pokud to gril nemá, pak vše vytéká na rozpálené uhlíky a přepaluje se výpek. To má v nejhorším případě vliv na chuť a může znehodnotit grilovanou pochoutku.
Nezapomeňte, že grilování si chcete užít s přáteli, sousedy, rodinou, proto vytvořte na své zahrádce k tomu vyhrazený koutek. Ten si můžete vybavit podle svých představ, tak aby vám přinesl ten správný efekt pro odpočinek.