Jak se vyznat v procentech úrokových sazeb?

Square

Téměř každý z nás se během života dostane do bodu, kdy potřebuje finance navíc, které nemá. Od toho ale máme banky, které nám se vším pomohou. Ať se jedná o běžnou půjčku, hypotéku či spořící účet, všude se setkáte s mnoha zkratkami a sazbami. Vyznat se v tom je pro laika poměrně složité a některé banky právě na to sázejí. Tak se na to podívejme.
znak procenta

Co to znamená?

Úroková míra je jednoduše řečeno částka, kterou u úvěru zaplatíte za to, že jste ho mohli uzavřít a využít extra finance. U spoření jde naopak o odměnu za to, že si ukládáte peníze na horší časy. Mnoho společnosti na českém trhu nabízí skutečně skvělé podmínky, ale není to tak vždy. Základem je vyznat se v tom, co říkají. Jaké jsou základní zkratky a co znamenají?

P.a. (per annum) určuje roční úrokovou sazbu, která se uvádí nejčastěji. P.s. (per semestr) se uvádí se pololetí, p.q. (per quartum) je za čtvrtletí, p.m. (per mensem) je za měsíc a nakonec p.d. (per diem) se počítá za jeden den. Jde o velké rozdíly, protože 2% p.a. a 2% p.d. dají ve finále úplně jinou částku, protože 2% p.d. jsou 730% p.a. Je proto důležité se v nich vyznat a dobře počítat.
osmdesát procent

S RPSN neuděláte chybu

RPSN je sazba nákladů spojených s vypůjčeným financí za jeden rok. Jde o nejlepší způsob, jak zjistit konečnou cenu úvěru a v klidu se ve všem vyznat. Sledovat byste ji měli vždy, ale nejvíc u nebankovních společností, kde se může vyšplhat nejen na několik desítek, ale dokonce na několik set procent. Měli byste si na tento údaj dávat velký pozor.

RPSN je souhrnem veškerých poplatků, úroků a ostatních nákladů, se kterými banka počítá. Jen díky tomu se přesně dozvíte, kolik na konci uhradíte. Jedná se o mnohem bezpečnější způsob, jak zjistit konečnou částku, protože úrokové sazby bývají často nepřesné a skrývá se za nimi spousta marketingových triků. I když vypadají výhodně a lákavě, vůbec takové být nemusí.